تاریخچه شرکت لوله سازی ماهشهر

گروه صنعتی سدید به عنوان یك مجموعه بزرگ صنعتی در زمینه‌های ماشین سازی، ساخت دریچه سدهای بزرگ و سازه های عظیم فولادی، اجرای پروژه های نفت و گاز و ساخت لوله های فولادی در كشور شناخته شده است؛ اما شهرت اصلی گروه را باید در ساخت لوله های قطور فولادی برای استفاده در صنعت نفت،گاز و پتروشیمی و صنعت انتقال آب جستجو كرد. گروه صنعتی سدید در راستای توسعه خطوط لوله سازی و دستیابی به تكنولوژی پیشرفته در زمینه تولید لوله های فولادی كه تناسب بیشتری با نیازهای خطوط انتقال گاز داشته و با توجه به روند افزایش تقاضا برای این قبیل لوله ها، در سال ۱۳۸۰ اقدام به سرمایه گذاری و احداث کارخانه لوله سازی ماهشهر جهت تولید لوله های فولادی با روش درزجوش مستقیم نمود كه تکنولوژی تولید آن از پیشرفته ترین روش های موجود در دنیا در زمینه‌ تولید لوله های فولادی است.

در توجیه پذیری احداث این کارخانه می توان گفت در چارچوب برنامه های میان مدت صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و طرح ها و پروژه های تعریف شده این صنایع، حجم لوله های فولادی مورد نیاز در بخش نفت حدود ۴۰۰۰ كیلومتر، پتروشیمی ۲۵۰۰ كیلومتر و گاز حدود ۵۶۰۰۰ كیلومتر می‌باشد كه از ارقام فوق در بخش نفت حدود ۵۰۰ كیلومتر، پتروشیمی حدود ۱۵۰ كیلومتر و گاز بیش از ۱۳۰۰۰ كیلومتر را لوله های قطور فولادی تشكیل می دهد. در صنعت لوله سازی، لوله های قطور به لوله های با قطر ۲۴ اینچ به بالا اطلاق می شود. بنابراین عمده مصرف كننده لوله های قطور فولادی در كشور، صنایع گاز می باشد و با توجه به مشخصات هر یك از پروژه های تعریف شده در زمینه قطر لوله های مورد نیاز، حجم نیاز بازار داخلی به اینگونه لوله ها سالانه بالغ بر یک میلیون تن خواهد بود كه قطعاً شركت لوله سازی ماهشهر در كنار دیگر شركت های داخلی تولید كننده لوله های قطور فولادی نقش به سزایی در تأمین این نیاز خواهد داشت.

همزمان با عقد قرارداد فروش ۵۴۰ كیلومتر لوله ۵۶ اینچ توسط گروه صنعتی سدید با شرکت ملی گاز، مطالعات احداث كارخانه لوله سازی ماهشهر آغاز شد و نهایتاً در اسفند ماه سال ۱۳۸۰ قرارداد خدمات مدیریت پروژه با شرکت هیربدان جهت احداث کارخانه منعقد گردید. سپس ضمن انتخاب محل استقرار كارخانه در سایت شماره یك منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر، موافقت صندوق ذخیره ارزی برای پرداخت وام ارزی كم بهره و بلند مدت جلب شد و همچنین با شركت SMS-MEER آلمان كه از سازندگان به نام ماشین آلات تولید لوله های فولادی است قراردادی را تنظیم و از تیر ماه سال ۱۳۸۱ با تحویل گرفتن زمین، عملیات خاک برداری و شمع كوبی آغاز گردید.

عمده ترین دلایل انتخاب منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر برای استقرار کارخانه دسترسی آسان به بازارهای وارداتی و صادراتی به لحاظ مجاورت به بندر امام خمینی و خلیج فارس، اتصال کارخانه به شبکه راه آهن سراسری کشور از طریق خط راه آهن فرعی به طول ۱۰ کیلومتر، سهولت در ارائه خدمات به فازهای مختلف پارس جنوبی، تسهیل در ارائه خدمات مورد نیاز صنایع Off Shore و همچنین استفاده از معافیت های مالیاتی و مزایای گمرکی بوده است.

گروه صنعتی سدید قرارداد مدیریت پروژه را با شركت هیربدان و قرارداد مدیریت عالیه را با شركت مهندسی كاوندیش صنعت منعقد نمود و بدین ترتیب كار احداث و تجهیز كارخانه لوله سازی ماهشهر از طریق این دو شركت به اجرا در آمد. بدین ترتیب در بهار سال ۱۳۸۲ شركت لوله سازی ماهشهر با مشاركت گروه صنعتی سدید و شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(به ترتیب به نسبت ۷۰ و ۳۰ درصد) تاسیس و به شماره ۲۰۴۵۴۶ مورخ ۱۳۸۲/۳/۲۸ به ثبت رسید. در واقع كلنگ احداث این كارخانه عظیم در تیر ماه سال ۸۱ به زمین زده شد و در تیرماه سال ۱۳۸۴ کارخانه لوله سازی ماهشهر با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد، رییس اتاق بازرگانی، مدیر عامل گروه صنعتی سدید، رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی و جمعی از مدیران ارشد صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و نیز گروهی از مدیران شرکت های کارگزاری بورس اوراق بهادار به بهره برداری آزمایشی رسید كه با توجه به مدت زمان طولانی اجرای پروژه های صنعتی در كشور، مدت سه سال یك ركورد موفقیت آمیز در احداث چنین كارخانه عظیمی به حساب می آید. در واقع سال ۱۳۸۴ برای شركت لوله سازی ماهشهر به لحاظ ورود به مرحله تولید، به عنوان نقطه عطفی در طول دوران فعالیت این شركت محسوب می شود.

از ویژگی های بارز و سیاست های اصولی مورد نظر گروه صنعتی سدید در به ثمر رساندن پروژه احداث كارخانه لوله سازی ماهشهر، استفاده از حداكثر توان تخصصی پیمانكاران و شركتهای داخلی بوده که از میان آنها می توان به شركت های سدید جهان صنعت و سداد ماشین اشاره نمودكه در امر ساخت و نصب بسیاری از تجهیزات از جمله جراثقال های سقفی كارخانه مشاركت داشته اند. همچنین به منظور آموزش نیروی انسانی مورد نیاز از امکانات شركت لوله سازی اهواز و مجتمع آموزشی ماشین سازی اراك در زمینه ارائه آموزشهای فنی و تعمیر و نگهداری بهره گرفته شد.

كارخانه لوله سازی ماهشهر یكی از بزرگترین كارخانه های لوله سازی در كشور و منطقه از نظر قابلیت و ظرفیت تولید و نیز تكنولوژی می باشد.كل سرمایه گذاری انجام شده برای احداث این كارخانه بالغ بر ۸۹۰ میلیارد ریال بوده كه سرمایه گذاری ارزی آن از طریق صندوق ذخیره ارزی تأمین شده است. این مجموعه قادر است لوله هایی به طول ۱۲ متر با ورق های فولادی به ضخامت بین ۴/۶ تا ۵/۳۵ میلی متر طبق استاندارد جهانی ۵L– API و استاندارد IPSشرکت ملی گاز ایران، با قطر ۲۴ تا ۵۶ اینچ بر حسب نیاز مشتری و بازار تولید كند. ظرفیت تولید این كارخانه در سال ۳۵۰ هزار تن برای لوله های ۵۶ اینچ با ضخامت یك اینچ است. در حال حاضركارخانه لوله سازی ماهشهر برای حدود۴۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای بیش از ۲۵۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد نموده است.

همانطور که اشاره شد، سال ۸۴ نقطه عطفی برای ورود به فرآیند تولید مستمر بود. در سال ۸۵ مدیریت ارشد شركت سعی برآن داشت تا علاوه بر تکمیل عملیات نصب و راه اندازی نهایی ماشین آلات و تامین تجهیزات، زمینه های لازم جهت تولید مستمر را فراهم آورد. قرار گرفتن در لیست ۱۰۰ شرکت برتر ایران با مقیاس حجم فروش، برگ زرینی در افتخارات لوله سازی ماهشهر بود که در سال ۸۶ ثبت گردید. در گزارش ۱۰۰ شرکت برتر ایران که هر ساله توسط سازمان مدیریت صنعتی، با یک سال تاخیر منتشر می شود، شرکت لوله سازی ماهشهر با شاخص حجم فروش سال ۸۶ به عنوان نود و سومین شرکت برتر ایران و با شاخص نرخ رشد فروش